• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dinarunalyilmzkoleji
  • https://twitter.com/unalyilmazkolej

20. Başhekim İbrahim Eren Pek

Dünyanın En Önemli Mesleği DoktorlukBu hafta Kariyer Yıldız Günlerine Dinar Devlet Hastanesi Başhekimi İbrahim Eren Pek geldi. Öğrencilere doktorluk mesleğini, nasıl doktor olunacağını, başhekimlik makamının ne olduğunu, Tıp Fakültesini ve kendi hayatındaki öğrencilik yıllarını anlatan Pek, doktorluğun doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğunu bu nedenle en önemli meslek olduğunu söyledi.

Öğrencilere ileriki hayatlarında meslek seçmeleri açısından çok büyük önem arz eden Kariyer Yıldız günlerinde öğrencilere daima okumalarını tavsiye eden Devlet Hastanesi Başhekimi şunları söyledi, “Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10’u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar. Ayrıca Tıp Fakültesi dışında Diş Hekimliği Fakültesi mezunları da “Diş Doktoru”, “Diş Hekimi” veya “Diş Tabibi” olarak adlandırılmaktadır, diş hekimlerinin uzmanlık alanı, mesleki sıfatları ile bütünleşmiş durumdadır.Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı “pratisyen hekimliktir”.Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” unvanını almaktadırlar” dedi.

Başhekim İbrahim Eren Pek’in doktorluk mesleğini anlatmasının ardından kolej öğrencileri meslekle alakalı olarak istediği soruları sordular.