• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dinarunalyilmzkoleji
  • https://twitter.com/unalyilmazkolej

Dinar’ın ilk Koleji olan Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji müdürü Eğitim Uzmanı Öğretmen Ünal Yılmaz’la UMUT GAZETESİ son zamanlarda ses getirecek bir röportaj yaptı. Röportajı sonuna kadar okuyacağınızı ümit ediyoruz.

Ünal Yılmaz İle Çok Özel Röportaj

Dinar’ın ilk Koleji olan Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji müdürü Eğitim Uzmanı Öğretmen Ünal Yılmaz’la UMUT GAZETESİ son zamanlarda ses getirecek bir röportaj yaptı. Röportajı sonuna kadar okuyacağınızı ümit ediyoruzMUT: Hocam 3 yılınızı doldurmak üzeresiniz neler anlatmak istersiniz?

ÜNAL YILMAZ: Umutla, heyecanla başlamıştık 2015’in yazında. Bize inanan insanlardan inanılmaz destek gördük. Yöneticilerimizin destekleri bize moral verdi. Dinarlının sıcakkanlılığı sayesinde çabuk ısındık. Buraya gelişimiz tamamen aşk. Para ikinci planda.  Eğitim sahasının her bir yerinde kazanılmış 40 yıllık birikimin uygulama fırsatı yakaladık. Değişimi kendimize misyon edindik.

        SİSTEME ENTEGRE OLMADIK, OLMAYACAĞIZ

Baştan sona değişmesini istediğimiz bir eğitim sistemi var önümüzde. Bunu herkes biliyor. Değişim için uzaydan geleceklerini beklemememiz lazım. Eğitimin ne kadar tarafı varsa herkes ama herkes… Önce eğitim anlayışımızı değiştirmemiz lazım. Değişim en zor iştir. biliyorum. Ben Dinar’da öncelikle anne-baba tarafının anlayışının değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Maalesef öyle… Herkes çocuğunun doktor, mühendis, avukat öğretmen vs. olmasını istiyor; ama önce insan olmasını düşünse bugün şikayet etiğimiz şeyleri çözerdik. Bu yüzden Aile okulunda ısrarlıyız. 3 yıldır açıyoruz ve açmaya da devam edeceğiz. Faydalarını görüyoruz.

 ÖZGÜR, ÖZGÜN, ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRMEYE DEVAM 

Kariye Günlerinde 28 büyüğümüzün  tecrübelerinin aktarımı çocuklarımızın ufuklarını açtığını düşünüyoruz. Kariyer Günleri projemizde çocuğumuzun değişimine yönelikti. Gerek Dinar’da gerekse ilimizde bazı okullar bizi arayıp nasıl uyguladığımızın bilgisini aldılar. Dinar’daki okulların da başlamasından da seviniyoruz. Kariyer Günlerine katkı sunan bütün büyüklerimize teşekkür ederiz. “YORDAMA” projemizin uygulaması ile çocuğumuzun iç dünyasının keşfini sağlıyoruz. Çocuğumuz Özgür ve Özgün düşünceye sahip olduğunu görmekten mutlu oluyoruz. Yine kendimize ait “OKUL KONSEYİ” projemiz sayesinde çocuklarımızın Özgüvenlerini arttığını gözlemliyoruz. Özgür, özgün, özgüvenliği olmayan bireylerin doktor, mühendis, şu ya da bu olması bence birey ne kendisine ne ailesin ne  de topluma vereceği bir şey olmaz. O yüzden biz önce eğitim diyoruz.

     ÖNCE EĞİTİM

Maalesef daha önce uygulanan değişiklikler anne babaların da eğitim öğretim anlayışları değişmek zorunda kaldı. Dinarlı anne baba şunu sormalı: Acaba bir yerlerde hat mı yapıyoruz.  Anne babalarımız daha önceleri okula gönderirken “adam” olsunlar diye gönderirdi. Şimdi “doktor olsun, mühendis olsun avukat olsun diye gönderiyorlar. Bu 40 yıllık bir eğitimci olarak  kaç Fen Lisesi çıkardı diye sorgulayacağına okula gönderdiğim çocuğum hayatında lazım olacak donanımlarla donandı mı?” Okulun asıl amacı eğitim olmalı. Yoksa gördüğünüz gibi herkes kaybediyor.  Yani daha önce de senle sohbetimizde dediğim gibi “önce insan “ olmalı Daha sonra mühendis, doktor avukat olmayı düşünmeli.

BÖLGE HALKI ÇOCUKLARINI KAZANMAK İSTİYORLARSA ANLAYIŞI DEĞİŞMELİ

Dünya hızla hareket ediyor. Herkesin ağzında Avupa’daki eğitimleriyle kendi eğitim sistemini kıyaslanıyor. İşte size Avrupa ötesi bir anlayışı içeren uygulamalar yapıyoruz. Ama gereksiz eleştirilerle bölgemizin geleceği ile oynuyorlar. Bilerek ya da bilmeyerek takılıp gidiyor halk. Hani Necip Fazıl’ın bir şiirinde dediği gibi: “Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak! Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak: Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden, Çatırdılar geliyor karanlık kubbemizden.” Sanki bu atmosferi yaşıyoruz.

         YENİ SINAV SİSTEMİ DOĞRU OKUMALIYIZ

Bu yıl uygulamaya başlanılan Liselere Geçiş Sınavını doğru okumalıyız. Biz eğitimciler sistemi eleştirmek yerine çözüm önerileri sunmalıyız.  Nitelikli okul uygulamasından anladığımız “ 8.sınıfta yaptığım sınavda akademik başarıda % 10’un içine giren öğrencilerin önünü açacağım. Onlara lise döneminde ülkenin kalkınması için onlara daha çok imkan sunacağım Diğer %90 için de akademik başarısı için Üniversite ayağında şans vereceğim “ diyor. Doğru ya da yanlış değerlendirebilirsiniz ama biz buna karşılık ne yapmalıyız? Onu düşünmeliyiz.  Biz de seneye 12 kişilik A1 sınıfı oluşturacağız.

     12 KİŞİLİK SINIFLAR OLUŞTURACAĞIZ.

Bu yıl başlatacağımız 8.sınıflarda A1 takımı oluşturacağız. Oluşturduğumuz A1 takımını yaz aylarında yani temmuz, ağustos aylarında birinci dönemin Türkçe, matematik, İngilizce konularını bitireceğiz. Yarıyıl tatiline kadar da bütün konuları bitirmemiz lazım. 2. Dönemin başı itibariyle de sınavda çıkabilecek sorularla adeta çocuklarımızı kampa alır gibi çalışacağız. Bu öğrencilerimizin bilincini yükselteceğiz. Etkinlikler sosyalleşmelerini sağlayacağız. 8. Sınıflar sosyal etkinliklerden geri kalmayacak. Dershaneler kapanmasaydı şu an hemen hemen sınava hazırlanan bütün öğrenciler dershane arayacaktı.

Umut: Hocam özel ders alanlar ve verenler için ne diyorsunuz?

Bu çalışmalar merdiven altı dediğimiz çalışmalar. Kanunen yasak. Ama Türkiye’nin gerçeği: Özel ders alınıyor ve de veriliyor. Bakın Avrupa’da özel ders organizasyonları yok; ama özel okullar var. Eğer öğrenciye özel ders verilecekse okul vermeli.

EĞİTİM KAMPÜSÜ İÇİN DİNARLI İŞADAMLARI DEVREDE

Komşumuz Sandıklı’da 2 tane özel kolej var. Kampüs oluşturuyorlar. Bizim de eğitim kampüsü oluşturmamız lazım. Bunun için Dinarlı işadamları devrede. Onların bakış açıları “Dinar’a kampüs yapılmalı. Bizim görevimiz” mantığı ile bakıyorlar. Bugün yarın Dinarlıya müjdeyi vereceğiz inşallah. Eğitim ve öğretimin sağlıklı ortamlarda olması için son teknolojilerini kullanacağız. Bizim üreteceğimiz “Eğitim Modeli” değil bölgede, Türkiye’de ses getirecek çalışmalar yapacağız.

ELEŞTİRMEK ÇOK KOLAY

Yapılan, üretilen meydana getirilen her şey eleştirilecek elbette. Çok kolay bir işi eleştirmek. Ama önemli olan nasıl olması gerektiğinin teklifi yanında çözüm için uğraşlar verilmeli,

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Dinarlının geçmişi dinlediğimde o dönemde şehirlerde bile olmaya anlayış, yaşam biçimi varmış. Dinarlı kaybetmiş. Ama bizim çalışmalarımız Dinar’a eski günlerdeki yaşam kalitesini getirmeye yardımcı olacaktır. Umuyorum ve inanıyorum ki hep birlikte başaracağız.319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın